חיפוש
SternFX on YouTube SternFX on Twitter SternFX on Facebook

הבלוג של ערן שטרן

עריכת וידאו, עיצוב למסך, אפקטים ויזואלים והשראה

כרטיס וידאו, למה זה חשוב?
על ידי ערן שטרן


2 בספטמבר, 2008
קטגוריה: אפטר אפקטס,וידאו דיגיטלי

הרבה מילים כבר נכתבו בנושא זה, אבל חשבתי שכדאי להוסיף עוד כמה משלי, זאת כיוון שהעניין חוזר ועולה תכופות בפניות מאנשים שרוצים לבנות את המכונה המושלמת לעריכת וידאו ובפרט לאפטר אפקטס.

אז ראשית הסבר קצר לגבי תפקידו של כרטיס הוידאו במחשב. ההגדרה הבסיסית מתייחסת ללכידת וידאו ממכשיר אנלוגי או דיגיטלי והפיכתו לקובץ כדי לעבד אותו בתוך המחשב. בעת העריכה או העיבוד הכרטיס משדר את אות הוידאו דרך היציאות בחזרה לוידאו ו/או למוניטור וזאת בכדי שנוכל לצפות בתוצאה בזמן אמת ולבחון את הטמפרטורה הנכונה של הצבעים. פעולות אלו נעשות ברב המקרים דרך תוכנת עריכה או אפקטים כמו פרמייר פרו, פיינל-קאט פרו, אפטר אפקטס, מושן, פיוז'ן ואפילו פוטושופ.

אל נא נתבלבל עם כרטיס המסך שלפעמים מציע גם הוא אופציות דומות, אך בדרך כלל באיכות נמוכה יותר ומתאים בעיקר לצפייה בסרטים שהורדתם באינטרנט ע"ג מסך הטלוויזיה (אתם יודעים שזה לא חוקי, נכון?).

אז למה חשוב לעבוד עם כרטיס וידאו?

חשבו על זה כך: גרפיקאים שעוסקים בדפוס שולחים קובץ למדפסת כדי לבדוק שהפלט אכן תואם למה שנראה במסך. גם אמני וידאו (כמוכם) חייבים לבדוק את עצמם לפני ששולחים קובץ לטלוויזיה, לתקליטורים או אפילו בחזרה למחשב. בנוסף, חלק גדול מהכרטיסים מאיצים תהליכי עבודה ואף מספקים מקודד חומרה עצמאי שמאפשר ניגון וידאו מוצלח יותר במערכת, בעיקר ברזולוציות של HD ומעלה.

ההסבר הטכני לגבי איכות הצבעים הוא ארוך ומשעמם ולכן לא אכנס לפרטים, רק אומר שמסך המחשב מציג את המידע בשיטת הצבעים משלימים, כלומר RGB, ואילו מכשירי וידאו ומסכי טלוויזיות מציגים אות וידאו שמבוסס על צבעים בשיטת קומפוננט YUV. אות זה בנוי מתמונת שחור לבן שעליה מוסיפים שתי החסרות מתמטיות של הצבע הכחול והאדום מערכי השחור לבן, בסופו של התהליך מתורגמים הצבעים חזרה לRGB – אמרתי לכם שזה יהיה משעמם.

בכל אופן, תפקידנו לבדוק שכל תהליך ההמרה הנ"ל יוצא תקין ואין הפתעות או מריחות של צבעים (בעיקר בתחום האדומים). לכן, מומלץ להתקין במחשב כרטיס וידאו ייעודי שישמש כ"מדפסת אמיתית" ויציג את התוצאה הסופית הנכונה.

אבל למה צריך כרטיס מיוחד, הרי כמעט כל מחשב מגיע היום עם חיבור Firewire שעושה את העבודה?

נכון אבל לא מדויק, חיבור Firewire אכן מטפל בהעברה טורית של קבצי וידאו (בין היתר) ושליטה על וידאו-טייפ. אבל בדרך החוצה, תגלו שישנו עיכוב של 80 מילישניות (שנייה וקצת) והתוצאה שמוקרנת על גבי מוניטור הטלוויזיה או המצלמה איננה מסונכרנת למה שרואים במחשב.

קצת קשה לעבוד כך, אבל זהו פתרון מקובל למי שידו אינה משגת.אז איזה כרטיס לבחור?
ישנן לא מעט חלופות וכיום כמעט כולן מוצלחות ועושות את העבודה היטב. במסגרת זו אנסה להתמקד בדגמים המובילים ובמיוחד אלה שתומכים באופן מוצלח בתוכנות אדובי ובאפטר אפקטס בפרט.

אם מרבית עבודתכם מבוססת על עריכת וידאו והצורך המרכזי הוא בהאצת פילטרים, אפקטים ומעברים בזמן אמת, אמליץ על הסדרה של Matrox עבור מחשבי חלונות. למערכות מבוססות אפל קיימים תחליפים של חברת AJA וכמובן לא לשכוח את המערכות המבוססות על חומרה ותוכנה של חברת Avid.

אם מטרתכם היא איכות מקסימלית וביצועים בזמן אמת בתוכנת האפקטים – המלצתי היא לבחון את כרטיסי חברת Blackmagic Design. מניסיוני האישי, המוצרים יציבים מאד ותואמים את חבילות התוכנה של אדובי ושל אפל בצורה מושלמת. יתרון נוסף הוא שניתן להתקין את אותו כרטיס על גבי מחשב פי.סי או על גבי מחשב מקינטוש, והכי חשוב – המחיר שלהם סביר מאד. בנוסף תוכלו להתקין את המקודדים שלהם כהתקנת תוכנה בלבד, על מחשבים שבהם אין כרטיס וכך לנצל תחנות נוספות לביצוע עריכה או חישוב.

אופציה נוספת היא הכרטיסים של חברת bluefish444 שמציעים איכות דומה ואף גבוהה יותר בחלק מהדגמים, וגם להם התקנים ותמיכה טובה בתוכנות מבית אדובי ואפל.

שימו לב, החברות שהוזכרו כאן מציעות מוצרים ברמות שונות של תכונות ובטווח מחירים שונה לפי התכונות של כל מוצר. המחירים נעים בין 1,300 ₪ ל-15,000 ₪. ועל כן חשוב לעיין במפרט הטכני, על מנת לוודא שהיציאות והכניסות שאתם צריכים משולבות בכרטיס. לא פחות חשוב, לתת דעתכם להמלצות החומרה שנבדקו ואושרו על ידי היצרן, כך תוכלו לבחור את מה שמתאים בדיוק לצורככם. זהו זה, עכשיו נשאר רק להזמין, לשלם ב18 תשלומים או בשוטף + 90 ואז כשהכרטיס בידכם, להתקינו במחשב, ולחכות שהלקוחות יגיעו והכסף יזרום.

מה לא?

תגים: , ,


תגובות בפייסבוק
תגובות ב Sternfx

13 תגובות ל “כרטיס וידאו, למה זה חשוב?”

 1. 13 ערן שטרן

  כרטיסי וידאו לא עובדים עם מרקורי, רק כרטיסי מסך. הרשימה המלאה הכוללת את כל הכרטיסים הנתמכים מופיעה באתר החברה.

 2. 12 שקד

  האם אפשר רשימה של הכרטיסים שעובדים עם cs5 ונתמכים ע"י מרקיורי

 3. 11 שלומי

  שלום לכולם ,
  אבקש לדעת אם משהו נתקל או יודע איך להאיץ את ה"אקספורט " בסוף הפרוייקט ל hd -264

  אני עוך בעזרת אדיוס 6

  תודה

 4. 10 ערן שטרן

  ההרחבות של אפטר אפקטס עובדות בחלקן גם בפיינל קאט. בצעי חיפוש בבלוג למילה 'הרחבות' ותוכלי לקרוא פוסטים בנושא. לדוגמא הפוסט הזה. משם ניתן להמשיך לרכישה דרך אתר היצרן.
  לגבי לימוד: באתר זה את יכולה לרכוש תקליטורי הדרכה למוצרי אדובי. אולי בעתיד נתרחב ונציע גם לתוכנות עריכה אחרות.

 5. 9 ענת

  שלום רב

  אני עובדת על תוכנת הפיינל קאט ורציתי לדעת האם יש עוד מעברים ואפקטים מיוחדים שאפשר לקנות אותם ומתאימים לתוכנה ומה עלותם.
  בנוסף רציתי לדעת האם יש חבילה של לימוד על המושן והכולור? אפ כן, כמה הם עולות

  ענת

 6. 8 דני

  ערן, קודם כל ברכות על האתר.
  לגבי חוסר הסינכרון בין מסך המחשב למוניטור.
  גם אני סבלתי מהתופעה מאז שעדכנתי ל- windows sp2.
  החלפה של הקובץ msdv.sys (שבמיקרוסופט החליטו "לשכלל")בקובץ הישן שהיה ב- sp1 פותרת את הבעיה.
  אני עובד כרגע ללא כרטיס עריכה ואין לי שום בעיה.
  והקרדיט לרעיון הגאוני הזה מגיע ל Steven Gotz
  מ CreativeCow.

 7. 7 נוח

  האם גם טלוויזיות פלסמה ו-lcd עובדות ב- YUV או שהן rgb?

 8. 6 ערן שטרן

  צודק! אפס ואחד נשמטו להם. צריך להיות 1800 מילישניות. את ההשהייה אפשר לראות בקלות אם מחברים ציוד DV למחשב ויוצאים דרך היציאות האנלוגיות של המצלמה. אגב יש תוכנות המציעות מנגנון עיכוב מיוחד שמאפשר לשחק עם הסטייה עד שמגיעים לסנכרון, זה לא יהיה מושלם אף פעם ולכן עדיף כרטיס מיוחד שמטפל באושיה.

 9. 5 נחום

  1000 מילישניות שווה שנייה 80 מילישניה זה מהיר מאוד ולא ניתן להבחין בהשהייה!

 10. 4 Nadel

  תגידו, למישהו יצא לעבוד עם ה intensity pro של blackmagic ?

 11. 3 חגי

  אני מעוניין לרכוש מערכת עריכה קומפלט לאפטר ופרימייר אשמח לקבל הכוונה מקצועית כדי לנצל את התקציב שלי נכון

 12. 2 אדוארד

  גם אני עובד אם כרטיס זה DV STROM 2 PRO
  זה טוב רק לאדיוס זה לא כרטיס עבור תוכנות חזקות כגון Final Cut Pro ,after effects
  אנילא יודע עם AVID צריך כרטיס עריכה

 13. 1 ירון קינן

  אכן כפי שכותב ערן לכרטיס וידאו חשיבות רבה. הייתי ממליץ בטרם הרכישה לבדוק היטב בפורומים השונים ובאתר החברה המייצרת את התאימות בין כרטיס הווידאו לתכנות העריכה השונות. מצאתי את עצמי לפני מספר שנים רוכש כרטיס ווידאו של קנופוס (DV-STORM2) בלמעלה מחמשת אלפים ש"ח, ורק בהמשך גיליתי כי הוא סובל ממספר מגבלות משמעותיות בעבודה עם אדובי פרמייר. בהמשך החברה אף הפסיקה תמיכתה בתכנות של אדובי ויצאה עם תכנת עריכה משלה (EDIUS ).

הוספת תגובה


 • המלצות

  Lynda_Linkלימודים מקוונים במגוון תחומים

  יישור אוטומטי לגריד וסרגלים מבוססי שכבות צורה

  יצירת טיפוגרפיה קינטית מורכבת באופן אוטומטי

  Pastiche_Blogמנוע קולאז' (הֶדְבֵּק) שכבות לאפטר אפקטס

  Newton2מנוע סימולציה פיסיקלית לאפטר אפקטס

  MaskTrackerמנוע טורבו לעוקב המסכות להזזת שכבות, ייצוב ועוד

  iExpressionsנצל את עוצמת הביטויים באפטר אפקטס מבלי לכתוב קוד

  MochaImport+V5

  תוספות מהותיות לפתרון העקיבה של תוכנת מוקה